This automatic sensor bottle filler features a sleek gooseneck design for public areas, enabling fully touchless water dispensing. Equipped with a 10V/m anti-interference solenoid valve, it delivers stronger stability than standard 3V/m systems, with a fast 0.2-second response time. Made of 100% food-grade 304 stainless steel, it is lead-free, corrosion-resistant, and highly durable. The wave-on, wave-off operation combined with a 360° swivel spout ensures flexible and hygienic use. A precision flow control system maintains stable, splash-free water flow even under pressure fluctuations. If unused for 24 hours, the unit automatically flushes for 5 seconds to maintain water hygiene.

| Model No. | SBLTFB |
| Style | Sensor Style |
| Body Mount | Deck Mount |
| Hole Size | Φ21~23 mm |
| Product Size | 297 mm |
| Body Material | SUS304 |
| Valve Core Type | Solenoid Valve Core |
| EMI Level | 10V/m |
| Power Supply Mode | Battery Power Supply |
| Nozzle Material | SUS304 |
| Water Flow Height | Adjustable |
| Switching Mechanism | Hand Wave Activation and Auto Shut-off Upon Removal |
| Water Cutoff Protection | Yes |
| Waterproof Rating | IP68 |
| Temperature Max | 95 ℃ (203 °F), Typical Operating Environment for Chilled or Ambient Water 0℃ (32°F) ~ 45°C (113°F) Only. |
| Pressure Max | 2.5 Mpa (25 Bar) |
| Life Span of Valve Core | 1,000,000+ Cycles |
1. 100% food-grade SUS304
2. Lead-free / corrosion-resistant / durable / recyclable
3. Meets sustainable development standards
1. 0.2s sensor-activated water flow
2. Tested for over 1,000,000 switch cycles
1. 10V/m EMI-resistant (stronger than 3V/m in the market)
1. Automatically shut-off during power loss
1. Automatic 5-second flush after 24 hours of inactivity
(Power Supply Mode Battery or Main Power Supply for Optional)
1. Powered by electricity: Fixed installations with power wiring
2. Battery powered: Flexible installations without power wiring